Lwów co warto zobaczyć - atrakcje, informacje praktyczne
Bo gdzie jeszcze ludziom tak dobrze jak tu? Tylko we Lwowie. To słowa znanej wszystkim piosenki. Nie będę debatować na temat prawdziwości jej słów, a jedynie chciałabym Was zaprosić na krótkie podsumowanie mojej kilkudniowej wycieczki do Lwowa wraz z informacjami praktycznymi na temat dojazdu, obowiązującej waluty oraz atrakcji i zabytków wartych odwiedzenia. Zdaję sobie sprawę, że nie zobaczyłam wszystkiego, ale dzielę się z wami tymi miejscami, które udało się zwiedzić. We Lwowie byłam dobry rok temu, ale dopiero teraz nadrabiam wpisy podróżnicze :)
Teatr Wielki Opery i Baletu im. S. Kruszelnickiej
Często nazywany po prostu Operą Lwowską. Tutaj do wyboru macie dwie opcje. Możecie udać się na spektakl albo na regularne zwiedzanie (100 hrywien). Ja wybrałam spektakl. Bilet kosztował 80 hrywien (około 12,5 zł) i nie była to najtańsza opcja. Przestawienie po ukraińsku, ale ani chwilę nie byłam znudzona, a wnętrze Teatru jest naprawdę piękne.
Cmentarz Łyczakowski
Miejsce, gdzie spoczywa około 20 tysięcy wybitnych Polaków, wśród których są między innymi Konopnicka, Goszczyński, Banach, Zapolska, Dybowski, Ordon. W południowej części nekropolii znajduję się Cmentarz Orląt Lwowskich. Nazwa ta związana jest z faktem, iż jedną piątą pochowanych tam żołnierzy stanowią chłopcy poniżej 18 roku życia. Spacer po alejkach cmentarza to z pewnością jedno ze wspomnień, które zostanie ze mną na dłużej. Bilet normalny kosztuje 30 UHA.
Rynek
Na rynku uwagę zwracają piękne kamienice, szczególnie kamienica Czarna. W jego centralnym miejscu stoi ratusz, a w każdym narożniku fontanna - studnia z posągami Neptuna, Diany, Adonisa i Amfitryty. Ratusz i starówka zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Polecam na wieczorne spacery.
Punkt widokowy Wysoki Zamek (Kopiec Unii Lubelskiej)
Z punktu roztacza się piękna panorama Lwowa. Wstęp jest darmowy, a miejsce czynne całą dobę.Świątynie
Warto zobaczyć Katedrę Łacińską, dawny Klasztor Bernardynów, Cerkiew Wołoską, dawny kościół Klarysek, katedrę Ormiańską, Sobór św. Jura oraz dawny kościół Dominikanów.
Skansen Gaj Szewczenki
To duży 50- hektarowy skansen znajdujący się kawałek od centrum miasta. Jak tutaj dotrzeć? Możecie podjechać tramwajami nr 2 lub 7 do cerkwi św. Piotra i Pawła, a następnie pieszo dojść do celu. Zdradzę wam, że to mój faworyt całego wyjazdu.
Muzeum farmacji we Lwowie - Apteka pod Czarnym Orłem
Jedna z najstarszych aptek nie tylko we Lwowie, ale też na Ukrainie. Apteka powstała w 1735 roku i co ciekawe nadal działa. Mieliśmy okazję zobaczyć sale apteczne, laboratorium oraz kawałek trasy podziemnej. Bilet wstępu kosztuje jedynie 15 UHA, także myślę, że warto.
Informacje praktyczne
- do Lwowa możemy dostać się na kilka sposobów: samolotem, autem, autobusem, pociągiem, maszrutką. Jak mówią- do wyboru do koloru. My wybraliśmy opcję pociągu z Przemyśla. O ile dobrze pamiętam, to za bilet w dwie strony zapłaciłam około 70 zł. Myślę, że następnym razem wybiorę opcje dotarcia do Przemyśla pociągiem, następnie do przejścia granicznego w Medyce autobusem, pieszego przejścia granicy i na ostatniej prostej maszrutką do Lwowa.- chociaż dla wielu może to być szokiem, gdyż Lwów znajduję się nieco ponad 100 km od granicy z Polską, jadąc na Ukrainę należy przestawić zegarki o godzinę do przodu.
- zdumienie mogą również powodować nietypowe kasowniki biletów w tramwajach, wyglądają one trochę inaczej niż u nas, gdyż jest to najzwyklejszy dziurkacz.
- najłatwiej poruszać się komunikacją miejską, bilety są bardzo tanie (normalny 7 UHA).
- Ukraina nie należy do Unii Europejskiej, dlatego paszport jest niezbędny, aby przekroczyć granicę.
- walutą obowiązującą na Ukrainie są hrywny UAH, 1 UAH to około 0,16 PLN, najlepiej przed przyjazdem zainstalujcie sobie na telefonie aplikację do przeliczania walut.
- ja wymieniałam złotówki na hrywny jeszcze w Polsce, ale nie ma problemu z wymianą waluty w kantorach we Lwowie, a nawet, na miejscu, kurs jest korzystniejszy.
- co do noclegów to wybraliśmy mieszkanie na Airbnb, przy rynku, także wszędzie mieliśmy dość blisko.
- na czterodniowy wyjazd wydałam około 450 zł, wliczając w to nocleg, jedzenie na mieście, bilety wstępu i górę cukierków-jeżeli zastanawiacie się gdzie dobrze zjeść we Lwowie, to zapraszam do lektury tego postu.
Byliście kiedyś we Lwowie? A może planujecie wyjazd?
Przekazałaś bardzo cenny informacje. Miasto piekne i zwiazane z naszą historią, dlatego warto tam pojechać. Z tego co podajesz cenowo też jest bardzo interesujące. Pozdrawiam cieplutko:)
OdpowiedzUsuńPrzy naszych, polskich zarobkach to raj cenowy :) Pozdrawiam :)
UsuńZawsze chciałam tam pojechać piękne miejsce. A opis i zdjęcia cudowne, czuć tamtejszy klimat. :)
OdpowiedzUsuńPiękne zdjęcia :) Widzę, że jest co podziwiać :)
OdpowiedzUsuńDziękuję ;)
UsuńAleż ten teatr cudny :) . Po za tym sporo ciekawych miejsc . Świetne i przejrzycie napisana notka :) Napewno do niej jeszcze wrócę jak się będę wybierać do Lwowa :)
OdpowiedzUsuńDziękuję ;)
UsuńPiękne miasto, bardzo bym chciała kiedyś pojechać do Lwowa :)
OdpowiedzUsuńWarto się wybrać bo jest bardzo tanio i przepięknie :)
UsuńTen komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńLwów mieliśmy w planach, nawet bilety były kupione, ale przez pandemię nie polecieliśmy (koniec kwietnia). Dzięki za ten wpis, bo zapisałam sobie atrakcje o których piszesz. Teatr na pewno odwiedzę. ZNam troszkę ukraińskiego, a mój chłopak stamtąd pochodzi, więc będzie nam łatwiej:)
OdpowiedzUsuńSuper, niby ukraiński jest podobny do polskiego, a dla mnie to i tak czarna magia;D trzymam kciuki, żeby udało się odwiedzić Lwów;)
UsuńMiasto wygląda cudnie <3
OdpowiedzUsuń