Książki, które przeczytałam w 2020 roku część I

Książki, które przeczytałam w 2020 roku część I

W grudniu zeszłego roku spisując swoje noworoczne postanowienia, jak zwykle dołożyłam małe wyzwanie czytelnicze. Mianowicie, moim celem na rok 2020 było przeczytanie 25 książek. W tym wpisie postanowiłam podzielić się z Wami krótkimi recenzjami ośmiu pierwszych książek, które miałam okazje przeczytać w tym roku. Spodziewajcie się kolejnych części tego wpisu i trzymajcie kciuki, aby udało się spełnić to postanowienie. 


Głaskologia. Faktyczne reguły motywowania i rozumienia motywacji. Miłosz Brzeziński

Miłosza Brzezińskiego, autora książki, odkryłam przez podcasty Owsiana oraz Po ludzku o pieniądzach. I tak mi zaimponował sposobem wypowiadania się oraz wiedzą, że postanowiłam sięgnąć po jego książki. Zaczęłam od Głaskologi i zdecydowanie był to dobry wybór. W skrócie to lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce być lepszym człowiekiem. Pokazuje, jak wielką wartość mają nasze słowa wypowiadane do innych; małżonków, dzieci, pracowników. Autor podkreśla jak ważne jest chwalenie, wyjaśnia jak zachować odpowiednie proporcje w tej sztuce, tak aby nie przesadzić, oraz podpowiada, w jaki sposób wykorzystywać okazje do dawania komplementów. Uważam, że każdy pracodawca i rodzic powinien przeczytać tę książkę, choć polecam ją wszystkim (nie jestem ani jednym, ani drugim, a dużo z niej wyniosłam).

Będzie bolało. Sekretny dziennik młodego lekarza. Adam Kay

Tutaj zadziałała na mnie siła marketingu, gdyż wielokrotnie widziałam lub słyszałam reklamę tej pozycji. Muszę przyznać, że rozbawił mnie tekst o pielęgniarce i Michaelu Jacksonie. Jednak trochę mylnie odczytałam tą reklamę. Myślałam, że cała książka będzie właśnie takim zbiorem zabawnych historii ze środowiska medycznego. Jednak, nic bardziej mylnego, jest ona pełna gorzkich przemyśleń młodego lekarza na temat jego pracy. Podsumowując, lekturę czyta się bardzo szybko, nie jest to może dzieło wybitne, ale pozwala z innej strony spojrzeć na warunki panujące w służbie zdrowia. 

Wykorzystuję, nie marnuję. 52 wyzwania zero waste. Sylwia Majcher

Odkąd zaczęłam się bardziej interesować ruchem zero waste, to częściej sięgam po tego typu pozycje. W tej konkretnej książce znajdziecie różne sposoby i pomysły na ograniczenie zbędnych rzeczy w swoim życiu oraz wskazówki i wywiady z ekspertami związane z szeroko pojętą ekologią. Książka ta jest przeznaczona dla początkujących w temacie less waste. Osoby bardziej obeznane w tych sprawach mogą być trochę zawiedzione, bo raczej nie znajdą w niej nic odkrywczego. Nie mniej jednak, jeżeli zastanawiacie się jakie nawet małe zmiany możecie wprowadzić do swojego życia, aby pomóc naszej planecie, to jest to pozycja dla was. 

Zaufanie, czyli waluta przyszłości. Moja droga od zera do 7 milionów z bloga. Michał Szafrański

Bardzo lubię bloga Michała Szafrańskiego Jak oszczędzać pieniądze, uważam, że jest to bardzo wartościowe źródło informacji. Dlatego też, z chęcią sięgnęłam po jego książkę. Nie dotyczy ona jednak oszczędzania, a zaufania. Książka jest bardzo motywująca i stanowi źródło inspiracji, szczególnie dla osób, które działają w sieci. Michał opisuje swoją drogę od pracy na etacie do prowadzenia biznesu całkowicie opartego na transparentności. A to wszystko poparte analizą pojawiających się przeszkód, odniesionych porażek i sukcesów. 

Kochaj. Regina Brett

Myślę, że Reginę kojarzy wiele osób w Polsce.  Świadczy o tym fakt, iż wszystkie jej dzieła stały się bestsellerami w Polsce, a sama autorka bardzo ciepło się wypowiada o naszym kraju i z chęcią przyjeżdża na spotkania autorskie. Podobnie, jak w przypadku innych książek Regiony Brett, ta pozycja to zbiór 50 felietonów. Kochaj skłania do refleksji i jest pełna inspirujących cytatów. Jednak uważam, iż jest to najsłabsza książka ze wszystkich dzieł autorki, które dotychczas przeczytałam (Bóg nigdy nie mruga, Bóg zawsze znajdzie Ci pracę, Jesteś cudem). Nie uważam jednak, że czas poświęcony na jej przeczytanie był zmarnowany. 

Sapiens od zwierząt do Bogów. Yuval Harari

Zdecydowanie jest to pozycja warta przeczytania. Historia ludzi w pigułce od samego początku naszych dziejów, aż po dywagacje o przyszłości, a wszystko to przedstawione w bardzo przystępny sposób. Sięgając po nią, bałam się że będzie to coś w rodzaju podręcznika do historii, a wiadomo, że nie kojarzy to się zbyt przyjemnie. Jednak bardzo się myliłam pozycja ta w ciekawy sposób łączy biologię, historię i kulturoznawstwo. Sapiens stał się światowym bestsellerem i wcale nie dziwię się dlaczego.


Jak nie dać sobą manipulować. Christel Petitcollin

Manipulator to człowiek, który jest mentalnym dzieckiem. Każdy może na takiego trafić w swoim życiu, dlatego ważna jest wiedza jak postępować z takim przypadkiem. Dotyczy to w szczególności osób wysoko wrażliwych. Mam mieszane uczucia co do tej książki, bo akurat w moje życie nie wniosła nic nowego, ale zdaję sobie sprawę, że dla wielu czytelników może być ona przełomowa. Wiele osób ma styczność z manipulatorami, nawet o tym nie wiedząc. 


Mówili, że jestem zbyt wrażliwa. Frederica Bosco

To książka dla osób, które odczuwają swoje emocje intensywniej, czyli osób wysoko wrażliwych. Osobiście, uważam, że mam kilka takich cech, które charakteryzują WWO, więc ten poradnik pozwolił mi zrozumieć siebie nieco lepiej. Nie we wszystkich kwestiach zgadzam się z autorką, ale polecam przeczytać i wynieść coś dla siebie. Nie mniej jednak, jeżeli nie uważacie siebie za osoby zbyt wrażliwe to raczej ta książka będzie dla Was stratą czasu.



Czytaliście którąś z tych książek? A może macie jakieś polecajki książkowe? Chętnie się zainspiruję ;)

Ulubieńcy i inspiracje lipca

Ulubieńcy i inspiracje lipca

Witam w ulubieńcach lipca. Ten miesiąc upłynął mi bardzo szybko, szkoda, że zima nie może upływać w takim tempie. Ale nie ma co narzekać, trzeba korzystać ze słonecznych dni, póki są. Nie przedłużając, poniżej znajdziecie kilka ulubieńców zeszłego miesiąca, umilających mi ten wakacyjny czas.



Zapachy do szafy DIY

Postanowiłam sama zrobić odświeżacze do szafy, ponieważ te ze sklepu szybko tracą zapach. Wykonanie takich domowych saszetek zapachowych jest banalnie proste i zajmuje dosłownie pięć minut. Do miseczki wsypuje jedno opakowanie sody, do tego dodaje kilkanaście kropel olejku zapachowego lub eterycznego, mieszam wszystko, aby składniki dobrze się połączyły i na sam koniec łyżeczką napełniam saszetki. Tak przygotowane odświeżacze umieszczam w szafie lub butach, doskonale nadadzą się także do auta. Jeżeli nie macie specjalnych woreczków, możecie użyć zwykłej pokrywki lub talerzyka i wstawić je do szafy.





Podróże z Zackiem Efronem (Down to earth)

To program, w którym aktor Zack Efron wraz ze swoim kompanem Darinem Olienem przemierzają świat, poznając zdrowe i ekologiczne style życia. W każdym z ośmiu odcinków odwiedzają inny kraj m.in. Islandię, Limę, Sardynię, Londyn. Z każdego odcinka dowiedziałam się czegoś ciekawego.  Myślę, że powstało bardzo fajne połączenie rozrywki (na planie panowała bardzo luźna atmosfera) z wiedzą przekazaną w przystępny sposób. A to wszystko okraszone przyjemnymi widokami (i nie mówię tu tylko o krajobrazach, Zack też daję rade :D).  Liczę na drugą serię tego serialu dokumentalnego. 


Dzień detoksu cyfrowego

O co chodzi z tym dniem? Koalicja Polskiej Karty Suwerenności Cyfrowej 19 lipca zorganizowała Dzień Detoksu Cyfrowego. Myślę, że to bardzo fajna inicjatywa, gdyż sami często nie zdajemy sobie sprawy, ile czasu spędzamy w sieci, nie rzadko zaniedbując przy tym kontakty personalne. Warto od czasu do czasu zrobić sobie dzień przerwy od Internetu, od nadmiaru informacji, które są nam dostarczane i spędzić ten czas uważnie. Sama wyznaczyłam sobie konkretny czas, jaki mogę spędzić w sieci i staram się przestrzegać jego granic. Chociaż wiadomo, bywa różnie. Poniżej zostawiam wam, krótki filmik zachęcający właśnie do takiego dnia detoksu cyfrowego. 



Pędzle z Aliexpress

Niecały rok temu, w listopadzie zamówiłam sobie dwa komplety pędzli z Aliexpress. Myślę, że po takim okresie testowania mogę szczerze powiedzieć, że sprawdzają się bardzo dobrze. A że w lipcu, jak nigdy, były bardzo często używane to znalazły się w tym zestawieniu. Pierwszy zestaw kupiłam  za  niecałe 23 złote i znajdują się w nim m.in. pędzel do pudru, podkładu, konturowania,  w sumie dziewięć pędzli. Natomiast drugi zestaw jest dedykowany do makijażu oczu. Zawiera dwanaście elementów i zapłaciłam za niego około 15 złotych. O ile czasem zauważę wypadający włos z któregoś z pędzli z pierwszego zestawu, to w przypadku drugiego pędzle sprawują się idealnie. Za tą cenę polecam.




Podcast o demakijażu Tak się składa

Od dawna obserwuje bloga dziewczyn Piggypeg o naturalnych kosmetykach, a w ostatnim czasie Ania i Monika założyły swój własny podcast: Tak się składa. Chociaż już od dawna (od czasów przeczytania książki Sekrety urody Koreanek) zdaje sobie sprawę z tego jak ważnym krokiem w naszej pielęgnacji jest demakijaż, to bardzo przyjemnie mi się go słuchało. Z odcinka można się dowiedzieć, dlaczego demakijaż jest niezbędnym elementem rutyny pielęgnacyjnej i jakie są ulubione produkty dziewczyn do tego etapu. Moim faworytem w tej kategorii niezmiennie jest śmietanka marki Bielenda Botanicznym Spa, analizę składu znajdziecie tutaj. To już moje trzecie opakowanie i myślę, że  na tym się nie skończy. 



Oscuro Deseo

Czyli Mroczne pożądanie to serial, który niedawno pojawił się na Netflixie, a z racji tego, że chciałam obejrzeć coś po hiszpańsku, to się na niego skusiłam. Ten erotyczno - psychologiczny thriller jak na razie doczekał się jednego 18 odcinkowego sezonu. Co mogę o nim powiedzieć? Będąc na trzecim czy czwartym odcinku, chciałam zrezygnować z oglądania, ale potem akcja tak mnie wciągnęła, że obejrzałam serial do końca w kilka dni. Za każdym razem jak myślałam: tak to wydaje się logiczne więc to on, następował nagły zwrot akcji :D Nie będę spoilerować, obejrzyjcie zwiastun i zadecydujcie czy to coś dla was.

Myjka ze sznurka konopnego

O myjce ze sznurka konopnego pisałam tutaj. Chciałam wam jedynie dać znać, że sprawuje się bardzo dobrze. W ogóle nie tęsknię za zwykłymi zmywakami. Na początku było trochę ciężko przyzwyczaić się do zmywania naczyń tym wynalazkiem, ale za to zamiana gąbek na myjki konopne w łazience odbyła się bezboleśnie. Zarówno do mycia ciała, jak i czyszczenia łazienki sprawdzają się doskonale. Używam ich już ponad miesiąc, po praniu wyglądają jak nowe i ładnie pachną. Myjkę do ciała piorę z ręcznikami, a tą do mycia naczyń ze ściereczkami z kuchni, można ja również wyparzyć wrzątkiem lub wsadzić do zmywarki.



Bieszczady

Zdecydowanym hitem wyjazdowym zeszłego miesiąca była wyprawa w Bieszczady. Tutaj znajdziecie więcej na ten temat klik.












Zachęcam do podzielenia się swoimi ulubieńcami i inspiracjami lipca w komentarzach :)

Moje ulubione motywujące cytaty

Moje ulubione motywujące cytaty

Dziś chciałabym  się z Wami podzielić dwunastoma motywującymi cytatami. Od dawna prowadzę zeszyt, w którym zapisuję  motywujące hasła z książek, które czytam, lub cytaty, które pojawiają się w moim życiu, a chciałabym czasem do nich wrócić. W chwilach, kiedy dopada mnie kryzys, otwieram mój notatnik, przeglądam go i zawsze znajdę jakiś zapis adekwatny do sytuacji, który nieco poprawi mi humor :) Może i Was jakiś cytat zainspiruje do działania. 




Kochaj to życie, które masz, a nie to, które spodziewałeś się dostać. Gary John Bishop

Nie musisz czuć, że dziś jest Twój dzień – wystarczy, że będziesz się tak zachowywał. Gary John Bishop

Dla mądrego człowieka każdy dzień stanowi nowe życie. Dale Carnegie

Zamknij żelazne grodzie oddzielające Cię od przeszłości i przyszłości . Żyj tu i teraz. Dale Carnegie

Chętnych los prowadzi, niechętnych wlecze. Seneka

Gdyby wszystkie nasze nieszczęścia trafiły na jeden wspólny stos i każdy musiał wziąć z niego jednakową część, ludzie z zadowoleniem wybraliby własne i odeszli. Sokrates

W chwili podejmowania decyzji najlepiej jest podjąć dobrą decyzję, druga w kolejności opcja to zła decyzja, a najgorsze wyjście to brak jakiejkolwiek decyzji. Roosevelt

Otaczaj się ludźmi, którzy cię uszczęśliwiają. Ludźmi, którzy potrafią cię rozśmieszyć, którzy ci pomogą, gdy jesteś w potrzebie. Tymi, którym na tobie zależy. Tylko oni są warci tego, by być częścią twojego życia. Wszyscy pozostali są tylko chwilowo. Karol Marks


Ludzie czekają przez całe życie. Czekają na lepsze czasy, czekają na śmierć. Czekają w kolejce, żeby kupić papier toaletowy. Czekają w kolejce po pieniądze. A jak nie mają szmalu, to czekają w jeszcze dłuższych kolejkach po zasiłek. Człowiek czeka, żeby położyć się spać, i czeka, żeby się obudzić. Czeka, żeby się ożenić, i czeka, żeby się rozwieść. Czeka na deszcz, czeka, aż przestanie padać. Czeka na posiłek, a kiedy go zje, czeka na następny. Czeka w poczekalni u psychiatry razem z bandą pomyleńców i sam nie wie, czy jest jednym z nichCharles Bukowski

Zwycięzcy nigdy nie rezygnują, a rezygnujący nigdy nie zwyciężają.

Jeden z najtragiczniejszych przejawów ludzkiej natury to skłonność do odkładania życia na później. Wszyscy marzymy o jakichś bajkowych różanych ogrodach gdzieś za horyzontem zamiast po prostu cieszyć się różami, które zakwitły właśnie pod naszym oknemDale Carnegie

To nie szczęście sprawia, że jesteśmy wdzięczni.To wdzięczność sprawia, że jesteśmy szczęśliwi. Agnieszka Maciąg


Macie swoje ulubione cytaty? A może znacie jakieś motywujące książki? 

Copyright © 2014 Better Me , Blogger